در حال بارگزاری ...
خبرخوان

نوشته های وبلاگ  "2021"  از "دی"

0 روش های اشتباه سرزنش کودک

سرزنش کودکان توسط ما والدین گاهی با روش های اشتباه انجام می شود. این روش های اشتباه عواقب ناخوشایندی بر روح و روان کودک ما خواهد داشت. مادران و پدران فرهیخته، در زمانی که از رفتار کودک خود ناراحت می شوند از این روش های سرزنش کودکان استفاده نمی کنند. روانشناسان کودک توصیه می کنند والدین با مطالعه مطالب آموزشی مفید اطلاعات خود را بالا برند تا در مواجهه با رفتار های مختلف کودک آمادگی ذهنی لازم را داشته باشند تا بهترین و مناسب ترین واکنش را نشان دهند.

 

 

الف/ اتهام زدن

 

“دوباره جای انگشتان کثیفت روی در است؟ آخه چرا این کارو می کنی؟… باز چت شده؟”

“نمی تونی یه کارو درست انجام بدی؟ چند بار بهت بگم از دستگیره در استفاده کن؟ عیب تو اینه که حرف گوش نمیدی”

 

احساسی که کودک از اتهام زدن و سرزنش کردن پیدا می کند عبارتست از:

” در خیلی مهمتر از منه ” “بهش دروغ میگم، میگم که کار من نیست” “از زیرش شانه خالی می کنم”

 

ب/ بد و بیراه گفتن

 

“امروز هوا خیلی سرده، تو هم که ژاکت نازک پوشیدی. تو چقدر احمقی باشی؟ این کار از یک احمق سر می زنه”

“بزار من دوچرخه تو میزون کنم. وافعا دست و پا چلفتی هستی”

 

احساسی که از بد و بیراه به کودک دست می دهد:

” درست میگه مامان؛ من احمقم و از کارای فنی سر در نمیارم ”

” حسابشو میرسم دفعه دیگه هم ژاکت نمی پوشم”

” من ازش متنفرم”

” آهان باز داره شروع می کنه”

 

ج/ تهدید کردن

 

” یه بار دیگه دست تو به اون لامپ بزن تا کتکت بزنم”

اگه همین الان اون آدامسو بیرون نیاری خودم دهنتو وا می کنم و بیرون میارم”

” اگه با سه شماره لباستو نپوشی نمی برمت بیرون ”

 

احساسی که کودک با تهدید والدین پیدا می کند:

” وقتی نگاه نمی کنه، به لامپ دست میزنم”

” دلم می خواد گریه کنم ”

” می ترسم ” ” تنهام بذار”

0 جشن تولد کودک مهمه یا نه؟

برگزاری جشن تولد برای کودکان مهم هست

 

تولد کودک را همیشه به خاطر بسپارید و به نحوی این روز را برای کودک خود جشن بگیریم. برگزاری جشن در این روز فواید خوبی برای فرزند مان خواهد داشت. با رعایت برخی نکات ساده می توان بهترین بهره تربیتی را از این جشن ببریم و روزی به یاد ماندنی برای فرزند عزیزمان خلق کنیم. در زیر به تعدادی از فواید تربیتی این مراسم اشاره شده است:

 

 

 

پیوند دوستی و افزایش مهارت اجتماعی

در این دوره زمانی به علت کاهش ارتباطات خانوادگی و همچنین تعداد کم فرزندان، ارتباط کودک با سایر کودکان بسیار کم هست ،جشن تولد کودک فرصتی هست تا دوستهای نزدیک و همکلاسی‌هایش را دعوت کنید. امکان ارتباط سازی در گروه‌‌های بزگ برای کودک فراهم می‌شود.روابط اجتماعی در یک گروه بزرگ خیلی با میهمانی‌های معمولی فرق دارد.شما یک جمعی را دعوت می‌کنید و کودک یاد می‌گیرد که چطور با میزبانی و برنامه‌ریزی‌هایی که برای دوستانش در نظر دارد در یک اجتماع از افراد با دیگران در کمال آرامش و صلح تعامل برقرار کند و مهارت های اجتماعی کودک افزایش می یابد.

 

افزایش اعتماد به نفس کودک

در این روز کودک در مرکز توجه قرار می گیرد. در چنین شرایطی است که کودک احساس نوعی غرور خواهد کرد البته غروری مثبت و فرزند ما هرچه در این شرایط مناسب قرار گیرد اعتماد به نفس او افزایش خواهد یافت و ترس از ورود به جامعه در او کاهش می یابد.

 

خاطرات زیبا

در روز تولد کودک با دوری از تجملات و اندکی خلاقیت می توان بازی های گروهی جذاب برای کودکان برگزار کرد تا روز تولد برای کودکان یه یک خاطره به یادماندنی و زیبا تبدیل شود. حتی می توان پیش از برگزاری جشن تولد از فرزند مان بخواهیم در تدارک مقدمات مهمانی تولد مشارکت داشته باشد و از نظرات او نیز استفاده کنیم تا کودک مان احساس بزرگ تر شدن داشته باشد.

0 ۴ نکته مهم قانون گذاری برای کودکان

ما نیاز داریم در خانه برای کودکان یک سری قوانین داشته باشیم تا کودک قانونمند باشد . اگر این قوانین وجود نداشته باشد کودک نمی داند چه باید بکند و چه کاری نباید بکند. برای وضع قوانین باید حتما به نکات زیر توجه کرد

 

مادر و پدر فرهیخته برای وضع قانون لطفا به نکات زیر توجه کنید:

 

۱- قوانین را مشخص کنید و ان را بصورت جمله خبری مثبت بنویسید.

قوانین حتما باید نوشته شوند و در نوشتن قوانین بهتر است از جملات مثبت که حالت شرط و تهدید ندارند استفاده کنیم. مثلا به جای اینکه بگوییم: اگر مشق هایت را ننویسی اجازه نمی دهم تلویزیون ببینی. بگویید: وقتی مشق هایت را تمام کردی بهدش می تونی تلویزون تماشا کنی>

 

۲- قوانین را روشن، واضح، مشخص و کوتاه بیان کنید.

خیلی از لغاتی که ما در رابطه با کودک استفاده می کنیم برای او قابل فهم نیست. ما باید انچه در نظر داریم را ساده و مشخص بیان کنیم. مثلا بجای گفتن: موقعی که کسی در حال استراحت هست باید رعایت حالش را کنی.  بگویید: زمانی که پدر استراحت می کند، آرام صحبت کن.

 

۳- قوانین منصفانه و عادلانه باشد.

باید بر اساس سن، سطح رشد و میزان توانایی کودک قانون وضع کرد. کودک قانونمند با صبر و حوصله پرورش می یابد.

 

۴- برای تمام وضعیت های ممکن قانون داشته باشید.

گاهی مشکل رفتاری کودک ناشی از آن است که قانون خاص آن موقعیت را نمی داند. بنابراین باید برای موقعیت ها قانون داشته باشیم و کودک آگاه باشد.

0 چگونه لجبازی کودک را کنترل کنیم ؟ بخش دوم

در ادامه شیوه های مواجه شدن و مقابله با لجبازی کودک ، توجه به نکات دیگری هم ضروری است تا بدانیم او را چگونه بهتر کنترل کنیم که در تکمیل نوشته های جلسه گذشته بتوانند راهکار کامل تری را در اختیار پدر و مادر ها قرار دهند تا با اطمینان خاطر بیشتری به حل این مشکل بپردازند.

والدین زمانی که با لجبازی فرزند خود روبرو می شوند، به سختی می توانند هیجانات خود را کنترل کنند و به این ترتیب نشان دادن عکس العمل صحیح  و ثمر بخش به شدت برای آن ها دشوار خواهد بود. به همین دلیل است که شما به عنوان یک والد نیاز دارید شیوه های سالم و موثر را در مواجهه با رفتار های معیوب فرزند خود بیاموزید و به این شکل، پدر و مادر با کفایتی باشید.

به همین منظور در ادامه، به معرفی جزئیات با اهمیتی خواهم پرداخت که به شما در مواجه شدن با لجبازی فرزندتان کمک خواهد کرد.

در این گام، سعی کنید با دقت و به قصد ریشه یابی مشکل و در نهایت کمک به فرزند خود، رفتارهای اعضای خانواده به خصوص خودتان به عنوان والد را با یکدیگر دقیقا مورد توجه قرار داده و ارزیابی کنید. اگر فرزند شما شاهد رفتارها و تعاملات از سر لجبازی بین اعضای خانواده بوده و ببیند که دیگران به ویژه پدر و مادر برای حل مشکلات یا رسیدن به خواسته های خود اقدام به لجبازی می کنند و به مقابله و لجبازی با سایر اعضای خانواده می پردازند، چگونه انتظار دارید که خود او هم در مواجهه با مسائل و رسیدن به خواسته هایش، اقدام به بروز چنین رفتارهایی نکند؟

چگونه لجبازی کودک را کنترل کنیم - رفتار درست با کودکان لجباز
چگونه لجبازی کودک را کنترل کنیم

توجه داشته باشید که عکس العمل نشان دادن به لجبازی کودکان، کار ساده ای نیست زیرا کودک هنگامی که برای رسیدن به هدفی که دارد، این رفتار را از خود نشان می دهد، درگیر هیجانات آشفته کننده ای است که به سختی می تواند از پس آن ها بر آید و به این ترتیب، به راحتی قابل کنترل نیست و این مساله به احتمال بسیار زیاد منجر به استیصال و آشفتگی پدر و مادر خواهد شد. به همین دلیل، عکس العمل شما و این که چگونه می توانید هیجانات خود را در روبرو شدن با این مشکل کنترل کنید، بهترین ضمانت خواهد بود برای رسیدن به یک نتیجه ثمر بخش تربیتی.

به یاد داشته باشید که هرگاه با رفتارهای لجبازانه کودک خود روبرو شدید، بسیار مراقب باشید که به دنبال رفتار مشابه و لجبازی متقابل نباشید. شما در این موقعیت نیاز دارید صبور، ملایم و البته با اقتدار باشید. او باید بیاموزد که با لجبازی نمی تواند به خواسته اش برسد و رساندن او به این درک، نیازمند تدبیر، جدیت و اقتدار شما به عنوان پدر و مادر است. البته فراموش نکنید که این اقتدار باید با صمیمیت و ملایمت همراه باشد نه استبداد، زورگویی و خشونت. فرزند شما باید شاهد این صحنه باشد که با لجبازی نمی تواند به آن چه می خواهد برسد و در این میان پدر و مادری حضور دارند که با جدیت با این گونه رفتار های او مواجه شده و به هیچ عنوان از موضع خود کوتاه نمی آیند اما با او ملایم و همچنان مهربان هستند.

توجه داشته باشید که اگر شما بخواهید با خشونت در مقابل لجبازی فرزند خود بایستید، به صورت غیر مستقیم او را به این سمت هدایت خواهید کرد که بدون تفکر و صرفا با تکیه بر هیجانات، اقدام به انتخاب رفتارهای خود بکند و به این شکل رفتارهای لجبازانه در او تثبیت شده و افزایش خواهند یافت.

سعی کنید که بر خواسته خود اصرار نورزید زیرا این رفتار شما، امکان لجبازی بیشتر را فراهم می آورد. در مقابل، سعی کنید با بی توجهی از او دور شده و خود را به کار دیگری مشغول کنید تا او بفهمد که هر وقت که بخواهد با لجبازی به خواسته اش برسد، توجه شما را به عنوان پدر و مادر از دست خواهد داد. البته فراموش نکنید که این بی توجهی و کناره گیری با هیچ گونه خشونتی آمیخته و آلوده نشود بلکه بدون بروز هرگونه واکنش کلامی، دیداری و شنیداری، تنها به گونه ای واکنش نشان دهید که انگار چیزی ندیده اید.

این یکی دیگر از شیوه هایی است که به ما کمک می کند تا به عنوان والد بدانیم چگونه لجبازی کودک را کنترل کنیم ، با آرامش بیشتری با مشکل لجبازی فرزند خود مواجه شده و به نتایج امیدوار کننده قابل اطمینان تری دست یابید.

نویسنده : سرکار خانم رعنا قاسمی

روان شناس و مشاور خانواده، کودک و نوجوان

کارشناس ارشد مشاوره خانواده

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

اینستاگرام: Rana.pics

تلفن: ۰۹۱۲۳۰۴۰۱۹۹ (برای ارسال پیام و تعیین وقت مشاوره)

0 چرا ارزش اعتماد را به فرزندانمان بیاموزیم؟

برخورداری از عشق والدین برای کودکان یک حق غیر قابل انکار به حساب می آید. آن ها باید بدانند که هرگز نیاز نخواهند داشت تلاش کنند تا عشق پدر و مادر خود را به دست آورند اما اعتماد به کودک ، امتیازی است به دست آوردنی و از این جهت، بچه ها باید بتوانند با تلاش، اعتماد والدین خود را کسب کنند.

والدین آگاه و مسئولیت پذیر، علاوه بر ایجاد اعتماد در محیط زندگی کودک به وسیله گفتار، رفتار و سبک زندگی، خود را موظف می دانند که این پیام را به فرزندشان برسانند: ((اگر نتوانم در مورد چیزهای کوچک به تو اعتماد کنم، چه طور می توانم در مورد چیزهای بزرگ تری که برایت اهمیت دارند به تو اعتماد داشته باشم؟))

بسیاری از والدین همین حالا هم این واقعیت را قبول دارند، اما وقتی زمان آن می رسد که خودشان را برای عمل به آن عادت دهند، این کار برایشان چندان هم آسان نیست. در واقع این مساله می تواند برای یک پدر یا مادر کار بسیار مشکلی هم باشد. اما محور فرزند پروری علمی که بر اساس درایت والدین استوار است، بر پایه راحتی یا اجتناب از تصمیم های مشکل نیست. در مقام والدین، ما انسان ساز هستیم و هنگامی که به فرزندانمان می آموزیم که اعتماد کسب کردنی است و برای به دست آوردن آن باید تلاش کنند، در واقع منطقی ارزشمند را به کودک خود آموزش داده ایم که می تواند پایه های زندگی خود را در بزرگ سالی بر آن ها بنا کند.

 

اعتماد والدین به کودک

 

برای توضیح بیشتر، مثالی ذکر می کنم. مادری از پسر هشت ساله اش؛ ماهان، برایم تعریف کرد که در زمان عصبانیت و هرگاه که حقش توسط هم سن و سال هایش نادیده گرفته می شد، آن ها را کتک می زد. او در برقرای ارتباط با هم کلاسی ها و دوستانش خیلی خوب بود و رابطه صمیمانه ای با اکثر آن ها داشت اما زمانی که به هر دلیلی دچار خشم می شد، نمی توانست خودش را کنترل کرده و به دیگران؛ به خصوص کسانی که تقریبا هم سن و سال خودش بودند، صدمه می زد.

او پیش مادرش اعتراف کرده بود که فکر می کند بهترین راه برای اینکه بتواند حق ضایع شده اش را جبران کند، اقدام به خشونت فیزیکی است وراه بهتری برای اینکه به دیگران بفهماند نباید حق او را نادیده بگیرند، وجود ندارد.

ماهان به شدت به سوارکاری علاقمند بود و مدام درباره علاقه اش به اسب ها حرف می زد. مادر و پدر او هم دوست داشتند او بتواند این علاقه اش را پیگیری کند و به آن بپردازد.

ماهان مدام به والدینش اصرار می کند که او را به زمین سوارکاری ببرند تا اسب ها را تماشا کند و سواری گرفتن از آن ها را آموزش ببیند.

اما پدر و مادر او که والدین ضعیفی نبوده و در انتخاب سبک فرزند پروری خود، از مطالعه و مشاوره کمک می گیرند و طرفدار فراگیری روش های منطقی و علمی در تعامل خود با فرزندانشان می باشند، به او گفتند: ((سوارکاری یک حق نیست، بلکه یک امتیاز است. اگر ما نتوانیم به کنترل خشم تو در زمانی که حقت را ضایع کرده اند، اعتماد کنیم، چه طور می توانیم به عملکرد تو در تعامل با اسب ها و قدرت تو برای فراگیری این مهارت اعتماد داشته باشیم؟ تا زمانی که به اوضاع روابطتت در هنگام عصبانیت سر و سامان ندهی، خبری از سوارکاری و نزدیک شدن به اسب ها نخواهد بود.))

والدین این جملات را بارها و بارها تکرار کرند و در پایبندی به آن چه گفته بودند، از خود استقامت نشان دادند.

چند هفته بعد ماهان توانسته بود را ه بهتری برای مواجهه با یکی از حقوق پایمال شده اش پیدا کند و به مرور زمان روش های منطقی بیشتری را جایگزین خشونت و برخورد فیزیکی با دوستانش کرد. او حالا با علاقه مشغول فراگیری مهارت سوارکاری است و از تماشای اسب ها آخر هر هفته لذت می برد.

همه این نتایج ارزشمند به این دلیل اتفاق افتادند که والدین از تکنیک ارزشمندی با عنوان ((جملات با محبت در عین مقاومت)) استفاده کردند و البته پدر و مادر؛ هر دو در راستای این روش تربیتی، با یکدیگر موافق و همراه بودند.

شگفت انگیز است که چه نتایج ارزشمند و قابل توجهی از سبک فرزند پروری قوی و مسئولانه با پرسیدن این سؤالات بر می آید که؛ چه طور می توانم این فرصت را به فرزندانم بدهم تا قابل اعتماد بودنشان را به من اثبات کنند؟ چه طور باید هنگامی که فرزندم آماده است، مسئولیت بیشتری به او واگذار کنم؟ و در نهایت این که؛ چه کنم تا در مواقع برخورد با سختی ها و موانع تربیت فرزندانم، همچنان پر قدرت و با استقامت باقی بمانم؟

نویسنده : سرکار خانم رعنا قاسمی

روان شناس و مشاور خانواده، کودک و نوجوان

کارشناس ارشد مشاوره خانواده

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

اینستاگرام: Rana.pics

تلفن: ۰۹۱۲۳۰۴۰۱۹۹ (برای ارسال پیام و تعیین وقت مشاوره)

0 علت جیغ زدن کودک و راه های رهایی از آن

روزی یکی از مراجعه کننده هایم که مادری حدودا ۳۰ ساله بود به من گفت: ((آیا صدایی آزار دهنده تر از جیغ زدن یک بچه سراغ دارید؟)) برای اکثر والدین و بسیاری از افراد دیگر، جیغ زدن یک کودک مانند تجربه کشیدن گج روی تخته سیاه یا کشیدن ناخن روی یک سطح فلزی است و یا حتی آزار دهنده تر؛ رفتاری که تحمل آن دشوار است. صدایی که به همرا چهره ای خشمگین و زبان بدنی غیر قابل کنترل، برای گیج و آشفته کردن یک بزرگ سال به خصوص پدر و مادر کافی است و آن ها دنبال علت یابی هستند.

البته بسیاری از والدین می دانند که جیغ زدن در بخشی از دوره رشد کودک طبیعی است اما مساله اینجاست که اگر اجازه دهیم این رفتار در آن ها تبدیل به عادت شود، ترک آن به سختی صورت گرفته و باعث ایجاد سردرگمی بیشتر خواهد شد.

زمانی که کودکی برای دریافت آن چه می خواهد، جیغ می زند، والدین با تمام توان و قدرت فکر خود می کوشند تا این صدای غیر قابل تحمل را متوقف کنند. آن ها ممکن است نسبت به جیغ زدن فرزند خود بی اعتنا باشند، امکان دارد از او بخواهند که این کار را نکند، به او التماس می کنند ساکت باشد و یا بالاخره در برابر خواسته او تسلیم می شوند؛ عکس العملی که باعث می شود به کودک خود بیاموزند که با جیغ زدن می تواند به هرچه می خواهد، دست پیدا کند.

علت جیغ زدن کودک جیغ کشیدن کودکان دادزدن بچه راه های رهایی
علت جیغ زدن کودک

لطفا صبر کنید!

قبل از هرگونه واکنش نشان دادن نسبت به جیغ زدن فرزندتان، به این فکر کنید که او چرا این کار را می کند.

بعضی از بچه ها نمی دانند چگونه خواسته خود را مطرح کنند و به همین دلیل است که از جیغ زدن به عنوان سلاح استفاده می کنند. در حقیقت آن ها نمی دانند درزمان نا امیدی چه واکنشی از خود نشان دهند و یا اینکه بعضی از آن ها می دانند که با این کار، والدین خود را عصبی و ناراحت می کنند و دقیقا به همین دلیل است که عمدا این کار را انجام می دهند.

توجه به این نکته ضروری است که بدون در نظر گرفتن انگیزه آن ها برای این کار، والدین قادر نخواهند بود عکس العمل مناسبی نسبت به جیغ زدن فرزندشان از خود نشان دهند.

بسیار پیش می آید که کودک برای نشان دادن احساسات خود نسبت به یک مساله جیغ می زند و این نشان دهنده نیاز او به درک شدن احساساتش توسط بزرگ تر ها به خصوص پدر و مادر است. از این جهت، درک کردن احساس او در آن موقعیت مشخص، می تواند بهترین راه گشا برای حل مشکل و در نتیجه، متوقف کردن جیغ کشیدن باشد زیرا اگر آن ها دریابند که هیجاناتشان توسط دیگران درک می شود، نیاز درونی خود را ارضا شده می بینند و به این ترتیب به آرامش و امنیتی می رسند که در آن علت ی به جیغ زدن وجود ندارد.

برای رسیدن به این هدف، در کنار این که احساس او را درک می کنید، همچنین می توانید او را هم به سمت درک احساسات دیگران از جمله خود شما به عنوان پدر یا مادر سوق دهید.

به این ترتیب، در ابتدا می توانید زمانی که کودک دیگری در حال جیغ زدن است، از فرزند خود بپرسید: ((چه احساسی داری وقتی که خواهرت، برادرت یا دوستت جیغ می زند)) و اجازه دهید او احساساتش را نسبت به این مساله بیان کنید؛ بدون این که اشاره مستقیم به جیغ زدن های خود او داشته باشید.

برای درک احساسات دیگران، می توانید از بازی و قصه گویی هم استفاده کرده و در جریان یک داستان یا بازی برنامه ریزی شده، او را با شخصیتی مواجه کنید که جیغ می زند و از بخواهید که احساساتش را نسبت به این رفتار آن موجود خیالی بیان کند.

در مرحله بعد، زمانی که جیغ زدن های او راجع به یک موضوع  به پایان رسید و آرامش بر اوضاع حکم فرما شد، بلافاصله از او بپرسید: ((فکر می کنی وقتی تو جیغ می کشی، من چه احساسی دارم)). این جاست که توجه به احساسات دیگران بر پایه توجهی که از قبل نسبت به احساسات خودش در مقابل رفتار دیگران پیدا کرده بود، استوار شده و به قدرت تفکر و درک در او دامن می زند و به این ترتیب آگاهی بیشتری نسبت به آن چه به عنوان رفتار از خود نشان می دهد پیدا خواهد کرد.

نویسنده : سرکار خانم رعنا قاسمی

روان شناس و مشاور خانواده، کودک و نوجوان

کارشناس ارشد مشاوره خانواده

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

اینستاگرام: Rana.pics

تلفن: ۰۹۱۲۳۰۴۰۱۹۹ (برای ارسال پیام و تعیین وقت مشاوره)

.https://chido.ir/2333321-2/

0 اوریگامی نیمکت

ساختن اوریگامی برای سنین مختلف جذابیت دارد. درست کردن کاردستی و شکل دادن به کاغذ ، خلاقیت کودکان را می افزاید. مهارت های دست ورزی و هماهنگی چشم و دست کودکان را به شدت تقویت می کنند. آموزش اوریگامی نیمکت ، اوریگامی ساده که کودکان به راحتی می توانند بیاموزند و بسازند.

با همکاری سرکار خانم فايزه عظیمی آموزش ساخت اوریگامی برای شما تدارک دیده ایم. ایشان مربی تخصصی اریگامی از انجمن اریگامی ژاپن در ایران هستند.

آدرس پیج اینستگرام: faezehorigami@

آموزش اوریگامی نیمکت را در زیر مشاهده فرمایید

0 در کنار فرزندان خود باشیم ( ارتباط والدین با فرزند )

کلید مهم فرزند پروری را به خاطر داشته باشید: ((فرزندان خود را با صرف زمان بیشتر و هزینه کم تر بزرگ کنید)). برای این مهم، باید به ارتباط والدین و فرزندان توجه کرد.

در روند حرفه درمانگری، بسیار دریافته ام که صرف نکردن وقت کافی با کودکان، یکی از بزرگ ترین مشکلات در سبک فرزند پروری است.

حضور داشتن در کنار کودکان، همان کاری است که والدین باید انجام دهند اما بسیار پیش می آید که آن ها با بهانه های مختلف، از انجام آن سر باز می زنند. بهانه هایی مانند: ((خیلی گرفتار کار هستم، باید خانه را جارو بکشم، باید نوشتن مقاله دانشگاه را به پایان برسانم، می خواهم این بازی را تماشا کنم، باید برای مهمانی لباس تهیه کنم)) و بسیاری خواسته ها و باید های دیگر که زمان پدر و مادر را به خود اختصاص داده و فرزندان را از برخورداری از آن محروم می کنند.

گاهی والدین با مشکلاتی از این دست مواجه می شوند که کودک شان با آن ها حرف نمی زند و جواب سوالات آن ها را بسیار کوتاه و بدون برقراری ارتباط عمیق کلامی می دهد. این جاست که از خود خواهند پرسید: ((چرا فرزندم با من حرف نمی زند)) و یا این که: ((چرا به من نمی گوید که در افکارش چه می گذرد)). این چالش درونی و مسائلی از این دست، زمانی برای پدر ها و مادر ها پیش می آید که فرزندشان تمایلی ندارد دنیای درونی خود را با آن ها در میان بگذارد.

بیشتر والدین تمایل دارند که بهترین ارتباط را با فرزند خود برقرار کنند و از این که گاهی تمایل متقابل را در او مشاهده نمی کنند، دچار سردرگمی و نگرانی خواهند شد. اما دقیقا مشکل اینجاست که آن ها خودشان هستند که کار را برای برقراری این ارتباط مشکل می کنند.

در یک کارگاه آموزشی که برای بالا بردن میزان آگاهی پدر و مادر ها نسبت به مسائل فرزند پروری برگزار کرده بودم، در حال صحبت راجع به این نکته مهم بودم که والدین باید شنونده های خوبی برای فرزندان خود باشند که ناگهان پدری سی و چند ساله اجازه خواست و گفت: ((من فکر می کنم شنونده خوبی برای همسر و پسر شش ساله ام نیستم. وقتی از سر کار به خانه بر می گردم و همسر و فرزندم می خواهند راجع به اتفاقات آن روز با من صحبت کنند، من روی کاناپه، جلوی تلویزیون دراز می کشم و با تلفن همراهم مشغول می شوم. باید اعتراف کنم که زیاد متوجه حرف های آن ها نمی شوم)).

در واقع بسیاری از ما همانند این پدر، عادت های نادرست این چنینی را وارد زندگی خود نموده و لذا، تا حد بسیار زیادی، بودن واقعی در کنار فرزندانمان را مشکل یا کم اثر کرده ایم.

اگر والدین، با به دنیا آوردن فرزند خود، مسئولیت پدر یا مادر بودن را پذیرفته اند، پس باید این حقیقت را نیز قبول کنند که بچه ها هر وقت دلشان می خواهد، با والدین خود صحبت می کنند و آن ها نمی توانند زمان معینی را در برنامه روزانه خود، به صحبت با آن ها اختصاص دهند.

 

ارتباط فرزند با والدین

 

وظیفه مهم والدین این است که موقعیتی امن برای کودکان خود فراهم کنند تا در خلال آن بتوانند به تبادل دنیای خود با فرزندشان بپردازند.

 

کنار هم بودن، کنار هم به فعالیت های مشترک پرداختن و با هم به گفتگو کردن، به والد و کودک؛ هردو، این امکان را می دهد که رابطه عاطفی بین خود را تقویت کنند.

 

خیلی مشکل است بین کودکان و والدینشان توجه و رابطه محکم صمیمانه به وجود بیاید، در حالی که به ندرت با هم و در کنار هم باشند.

 

امروزه، بسیار شاهد هستیم که اعضای یک خانواده، بیشتر از بودن در کنار یکدیگر، با مسائل و روابط شخصی خود مشغول هستند، والدین هزینه زیادی را برای سرگرم کردن کودک خود می پردازند و انتظار دارند در نتیجه، شاهد یک رابطه صمیمانه و اعتماد بین خود و فرزندشان باشند غافل از این که حلقه گم شده فرزند پروری،  حضور و صرف زمان است که برای دست یابی به ثمره ارزشمند تربیت، باید به جای خود باز گردد.  

 

پس فراموش نکنیم که والدین مسئولیت پذیر، انتخاب می کنند که در کنار فرزندانشان باشند و این گونه، از خانواده خود محافظت و مراقبت می کنند. آن ها همواره به دنبال تحقق این هدف مهم هستند که؛ به میزان بیشتر و با کیفیت بهتری، در کنار فرزندان خود باشند و به این ترتیب، خانواده ای امن و سالم را خلق کنند.

 

نویسنده : سرکار خانم رعنا قاسمی

 

روان شناس و مشاور خانواده، کودک و نوجوان

 

کارشناس ارشد مشاوره خانواده

 

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

 

اینستاگرام: Rana.pics

 

تلفن: ۰۹۱۲۳۰۴۰۱۹۹ (برای ارسال پیام و تعیین وقت مشاوره)

 

0 آموزش اوریگامی قلب

ساختن اوریگامی برای سنین مختلف جذابیت دارد. درست کردن کاردستی و شکل دادن به کاغذ ، خلاقیت کودکان را می افزاید. مهارت های دست ورزی و هماهنگی چشم و دست کودکان را به شدت تقویت می کنند. از این هفته با همکاری سرکار خانم فايزه عظیمی آموزش ساخت اوریگامی برای شما تدارک دیده ایم. ایشان مربی تخصصی اریگامی از انجمن اریگامی ژاپن در ایران هستند. آموزش اوریگامی قلب را در زیر مشاهده فرمایید

 

0 فرونشاندن لجبازی کودکان

والدین بسیاری از مساله لجبازی در رفتار کودکان شان شکایت دارند و اکثرا در مواجه شدن با این مشکل و یافتن راه حل آن مستاصل، نا امید و کلافه شده اند.

برای حل این مساله رفتاری در ابتدا باید لجبازی را در کودکان شناخته و تعریف دقیقی از آن و ریشه های ایجاد کننده آن، در ذهن داشته باشیم.

به یاد داشته باشید که کودکان، در بیشتر موارد، برای رسیدن به خواسته هایشان است که اقدام به رفتار لجبازانه می کنند. آن ها چون ادراکی به اندازه کافی رشد یافته نسبت به مطالبه خواسته های خود ندارند، از این ابزار برای رسیدن به تقاضا های خود بهره می گیرند که متاسفانه در بیشتر موارد با جواب دلخواه خود از جانب اطرافیان مواجه می شوند. به این شکل توسل به لجبازی در آن ها تقویت شده و در نتیجه، آن را در رسیدن به خواسته های اکثرا نا به جای خود در آینده تکرار می کنند.

از این جهت، کاملا طبیعی است که با تکرار، این رفتار به شکل عادت درآمده و فرزند شما را تبدیل به کودکی لجباز می کند که بدون شک تعامل و مواجه شدن با او در این شرایط بسیار سخت و آشفته کننده خواهد بود.

البته توجه به این نکته بسیار مهم ضروری است که در بررسی لجبازی های کودکان ، در نظر گرفتن سن آن ها بسیار مهم است زیرا دانشمندان متخصص در حوزه روان شناسی به این نتایج در تحقیقات خود دست یافته اند که پافشاری شدید بر نظرات و خواسته های خود و تمایل به انجام کارها و بروز رفتارها به همان صورتی که صرفاً خود کودک دوست دارد اما از دیدگاه والدین به عنوان لجبازی قلمداد می شود، در بازه سنی حدود ۲ تا ۵ سالگی و بعدها در دوران نوجوانی کاملا طبیعی است و از این جهت آگاهی نسبت به این نکته مهم، به والدین کمک می کند که رفتارهای به ظاهر لجبازانه فرزند خود را لجبازی قلمداد نکرده بلکه آن را یک رفتار کاملا طبیعی، متناسب با دوره رشد او و به هنجار بدانند.

اما به هر ترتیب، مشاهده لجبازی و یا رفتارهای به ظاهر از سر لجبازی در کودکان برای والدین دشوار و آزار دهنده است و از طرفی آن ها باید بیاموزند که با بروز بهترین عکس العمل در برابر این گونه رفتار ها، زمینه های شکل گیری شخصیت سالم را در فرزند خود ایجاد کنند.

                            فرونشاندن لجبازی کودکان

از این رو، در ادامه به بررسی نکاتی خواهم پرداخت که هر پدر و مادری در مواجهه با لجبازی فرزندان خود به آن ها نیاز خواهند داشت.

در نخستین گام باید به یاد داشته باشید که در مواجهه با فرزند لجبازی خود قاطع و جدی اما ملایم و مهربان باشید. توجه کنید که هرگونه رفتار مقابله ای بر اساس خشونت و زور گویی، این رفتار ها را در او تشدید خواهد کرد.

توجه داشته باشید که کودکانی که پدر و مادری قاطع ندارند، نه تنها اساس شخصیت سالم و مستقل در آن ها شکل نخواهد گرفت بلکه رابطه خوب و صمیمانه ای نیز با والدین خود برقرار نخواهند کرد. از این جهت به عنوان متخصص در حوزه کودک، همیشه به والدین توصیه می کنم که در مقابل رفتار نا درست و از سر لجبازی کودکان خود، تصمیم درست را گرفته و در اجرای آن قاطع و استوار باشند زیرا کودکان اگر متوجه شوند که پدر و مادر در اجرای تصمیمات خود جدی نیستند، خودشان هم اجرای قوانین را جدی نگرفته و به احتمال بسیار زیاد، به تکرار رفتارهای نا درست خود ادامه خواهند داد.

البته به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان در آن حد با او به جدل نپردازید تا سبک مقابله کردن، به بخشی از مکانیزم دفاعی او در مقابل شما تبدیل شود و به مرور به شما به چشم کسی نگاه کند که باید با او وارد جنگ و مقابله شود؛ کسی که دوست دارد همواره او را آزار داده و در هر شرایطی به نبرد متاقبل با او بپردازد.

 در گام بعد تلاش کنید که حواس او را در زمانی که اقدام به لجبازی می کند، با عوامل دیگری که برای او جذابیت دارند، پرت کنید. به این ترتیب، با توسل به روش های خلاقانه و مورد علاقه فرزند خود می توانید او را آرام و در عین حال سرگرم کرده و توجه او را از عاملی که باعث لجبازی او شده بود، منحرف کنید.

فراموش نکنید که صرف حرف زدن با آن ها و یا داد و فریاد راه انداختن و تهدید کردن، در این شرایط که هیجانات آن ها در بالاترین سطح و غیر قابل کنترل است، چندان فایده ای ندارد بلکه با کمی صبر و درایت و به کار بستن خلاقیت می توانیم حواس او را از مساله ای که باعث لجبازی او شده است پرت کرده و آرامش را به او، خودمان به عنوان پدر و مادر و رابطه بین خود و او باز گردانیم.

نویسنده : سرکار خانم رعنا قاسمی

روان شناس و مشاور خانواده، کودک و نوجوان

کارشناس ارشد مشاوره خانواده

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

اینستاگرام: Rana.pics

تلفن: ۰۹۱۲۳۰۴۰۱۹۹ (برای ارسال پیام و تعیین وقت مشاوره)

خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
دخترانه و پسرانه
رده سنی
اسباب بازی
کتاب کودک
کالای کودکان
ملزومات کادویی
پکیج های پیشنهادی چیدو
کالای مادران