تبلیغاتتبلیغاتتبلیغات

کارآفرینی کودک

 

چگونه فرزند مان را کارآفرین بار بیاوریم نه کارمند.

 

سیستم آموزشی ایران به بچه ها میگه برید وکیل و مهندس و دکتر بشید و رسانه ها فوتبالیست شدن و هنرمند شدن را تبلیغ می کنن. در منزل همه دنبال این هستیم که فرزندمان درس بخواند و تحصیل کرده شود و….

کجای این آموزش و تربیت به بچه ها یاد می دهد کارآفرین باشن؟ شرکت تاسیس کنن و صاحب کسب و کار باشن؟ تجارت کنن و تاجر باشن؟ تقریبا هیچ جا…

کلا در حال آموزش این نکته به فرزند مان هستیم که در زندگی اصلا ریسک نکن و همیشه در عافیت زندگی کن. کارمند سازمان خوبی شوند و حقوق مطمین دریافت کنند. چگونه روحیه ی کارآفرینی کودک را تقویت کنیم و در این راه اعتماد به نفس به او دهیم؟ ( لینک اعتماد به نفس کودک )

 

 

۱/ پول تو جیبی دادن همیشگی ، کودکان را ذاتا غیر مستقل و حقوق بگیر بار می آورد. کودکان را منتظر پرداخت منظم بار می آورد و این دقیقا مخالف روحیه ی کارآفرینی کودک است. راه حل مناسب به این صورت است که پول تو جیبی کودک مشروط شود به کمکی که او به خانواده می کند و ارزشی که برای خانواده خلق می کند. بیاموزند که در صورت انجام یک کار خلاقانه و خوب می توانند پول تو جیبی های متغیر بگیرند.

 

۲/ هر شب برای کودک تان کتاب و قصه نخوانید. ۴شب شما برای او قصه بخوانید و ۳شب بخواهید برای شما قصه بگوید.  کارآفرین باید بتواند سناریو بسازد و دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

 

۳/ اگر جایی مثلا رستورانی می روید و خدمات نا مناسبی دریافت می کنید. به کودک یاد دهید که خدمات نامناسب را تشخیص دهد و بتواند انتقاد خود را بیان کند.

 

۴/ بچه ها را تشویق کنید مقابل دوستان خود در مورد اسباب بازی ها یا بازی های خود صحبت کنند. به او یاد دهید تا روی دیگران تاثیر گذار باشد و دوستانش را با خود همراه و هم نظر کند.

 

۵/ به او بیاموزید برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، ثابت قدم باشد و از شکست نترسد. از شکست ها و عدم موفقیت های خود درس بگیرد و تجربه کسب کند برای رسیدن به هدف خود.


نویسنده مطلب adminchido