تبلیغاتتبلیغاتتبلیغات

شیر گرفتن کودک کاری است که نیاز به صبر و حوصله دارد . این مطلب ادامه پست قبلی است که در وبلاگ چیدو آماده است.

۱۱_غذاهایی مانند سوپ های رقیق،گوشت های سهل الهضم، شیربرنج، هلیم و هریسه و فرنی … برای دوران ازشیرگیری مناسبند.

۱۲_وقتی می‌خواهید شیر بچه را قطع کنید، اگر از شما شیر خواست به او بستنی، شیرهای طعم‌دار میوه‌ای، شیر کاکائوی رقیق یا حتی کیک و بیسکویت بدهید تا سیر شود و شیر مادرش را فراموش کند. تاکید می‌شود به‌هیچ‌وجه به او چیپس و پفک و تنقلات غیرمفید ندهید.

۱۳_بهتر است غذای کودک را به اشکال مورد توجه او درآورد تا میل بیشتری به خوردن پیدا کند.

۱۴_شیرخوردن و تماس با پستان مادر، علاوه بر تمام مزایا، یک روش مهم انتقال حرارت و عاطفه مادر به فرزند است. با قطع شیردهی یکی از مهم ترین نکات، توجه به جبران این نقیصه با افزایش محبت و توجّه به فرزند است. رفتار بسياري از كودكان در هنگام جدا شدن از شير، مشابه يك فرد داغدار در فراق يار عزيز خود است؛ لذا در اين دوره بيشترين محبّت را به او داشته؛ با روش هاي مختلف وي را سرگرم كنيد تا كم كم اين داغ را فراموش كند. بيدارخوابي والدين در نيمه هاي شب بر سر بالين كودكي كه بنابر عادت خود براي شيرخوردن از خواب برمي خيزد؛ چيز غريبي نيست؛ لذا والدين بايد به لحاظ روحي، خود را براي اين مشكلات كاملا طبيعي آماده كنند.

۱۵_در دورانی که قصد دارید از شیر گرفتن کودک را دارید ، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می‌تواند شب‌ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه‌ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند

۱۶_بازی کردن با کودک و سرگرمی های مناسب، برای این دوران بسیار ضروری هستند. به خصوص بازی های بیرون از محیط خانه و در کنار سایر بچه ها مثل بازی در پارک ،علاوه بر اینکه جنبه سرگرمی برا ی کودک دارد موجب خستگی او می شود و به این ترتیب فرصت کمتری برای بهانه گیری برای شیر خوردن پیدا می کند.

۱۷_او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت‌های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه‌ها در این سنین به راحتی با جایگزین‌ها کنار می‌آیند پس سعی کنید روش‌ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید.

۱۸_سعی کنید ارتباط شیر خوردن را با سایر فعالیت ها قطع یا کم کنید. مثلا اگر کودک عادت داشته است با شیر خوردن بخوابد روش دیگری برای خواباندنش پیدا کنید و حتی اگر قرار باشد قبل از خواب شیر بخورد فاصله زمانی مشخصی بین شیرخوردن و خواب ایجاد کنید مثلا بعد از شیر و قبل از خواب برایش قصه بخوانید. یا اگر بعد از آسیب های فیزیکی او را با شیر خوردن آرام می کرده اید، روش نوازش و توجه را جایگزین نمایید.

۱۹_وقتی کودک اصرار به خوردن شیر می کندبا خشم و عصبانیت اورا از خود دور نکنید.

ادامه دارد…. https://chido.ir/%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%db%8c%d8%b1-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d9%86-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9/


نویسنده مطلب adminchido