تبلیغاتتبلیغاتتبلیغات

کودک از شش ماهگی متوجه اشخاص و اجسام اطراف خود می شود. گاهی مدت ها خود را با آن ها مشغول می کند. بازی کودک از سه سالگی پررنگ تر می گردد تا پایان جوانی و حتا سال های بعد ادامه می یابد البته در سنین مختلف عمر شکل بازی ها و محتوایش تغییر می کند.

متاسفانه بسیاری از والدین بازی را نوعی اتلاف وقت می دانند. آن ها تصور می کنند بازی کاری بیهوده است و شایسته افراد باهوش نیست. در حالی که کودک سالم عاشق بازی است. شاید پر رنج ترین ناراحتی برای او همین منع از بازی باشد. بازی بزرگ ترین سرگرمی کودکان است. بازی برای کودکان سه تا هفت ساله به منزله شغل اوست.

بازی اگر خوب تعریف شده باشد به کودک فرصت می دهد تا به تربیت و تقویت جنبه های جسمی، روانی، عاطفی، اجتماعی و اخلاقی خود بپردازد.

بازی کودک و فواید آن- فروشگاه اینترنتی چیدو

فواید بازی مناسب:

بازی از لحاظ جسمی موجب هماهنگی عضلات و اعضای بدن می شود. حرکات بدنی طفل را به بهترین وجه ممکن شکل می دهد. بازی باعث نیرومندی کامل و رشد صحیح جسمانی می شود. از این طریق حواس دیگر کودک مانند لامسه، بینایی توازت پیدا می کند. کودکی که به اندازه کافی بازی کرده باشد مهارت های مناسبی را بدست می آورد. او آماده مقابله با سختی های زندگی می شود و در مقابل نا ملایمات صبور خواهد بود.

بازی تمایلات طفل را متعادل می کند. از پرخاشگری او تا حدی جلوگیری می کند. نشان دهنده افکار، عواطف و نگرش کودکان است. اولیا و مربیان می توانند کودک را از نوع بازیها و نحوه انجام آن بهتر بشناسند. بازی عاملی است برای رشد تفکر و خلاقیت کودک. برخی کودکان در حین بازی، نقشه و ایده های جدید طرح می کنند. آن ها ابتکار و خلاقیت خود را به کار می گیرند تا بهتر و زودتر به نتیجه برسند. لذا بازی فرد را برای زندگی بهتر در آینده آماده می کند.

قواعد و مقررات بازیها، کودک را با روح قوانین و اصول اخلاقی آشنا می کند. او را آماده می کند تا اصول و مقررات زندگی اجتماعی را درک کند. مسایل انضباطی و اخلاقی را به موقع به کار بندد. اصول ارزشمند اخلاقی و اجتماعی مانند همکاری، وحدت، ارزشمندی گروه و… را به هنگام بازی لمس می کند و می آموزد.

این فعالیت ها کودکان را از لحاظ روانی، شاداب و از لحاظ جسمی، چالاک و پر تحرک می کند. از لحاظ اجتماعی، کودکان را موقع شناس و از لحاظ معنوی، پایبند به اصول و رعایت نظم اجتماعی بار می آورد. لذا والدین و مربیان باید امکانات لازم را برای بازیهای مفید کودکان فراهم کنند. به هیچ وجه کودکان را منع نکرده و معتقد باشند که شغل کودک ( مخصوصا از ۴ تا ۷ سال ) بازی است.

منبع: برگرفته از کتاب “نحوه رفتار والدین با فرزندان” نوشته یدالله جهانگرد


نویسنده مطلب adminchido